Arboretum w sierpniu

Arboretum w sierpniu

Sierpniowe arboretum wita nas na wejściu drewnianym basenem z kwitnącymi liliami wodnymi pomiędzy, którymi pływają kolorowe rybki. Wszyscy miłośnicy fotografii oraz „obowiązkowo” dzieci zatrzymują się już na tej wystawie , zaledwie kilka metrów od bramy wejściowej.

Zachwyca zarówno kolekcja pięknych nenufarów:

jak i wypatrywanie między liśćmi mieszkańców zbiornika:

A potem drogi gości się rozchodzą….

W sierpniu, w Arboretum każdy znajdzie dla siebie odpowiednie, zachwycające miejsce.  Są tu zakątki, które tętnią życiem,  kolorami, zachwycają przepychem:

Jak również  nostalgiczne, spokojne, nasycone zielenią, tajemnicą, intymnością zakątki:

Można spędzać czas i rozmyślać na leżakach, nad wodą przy wspaniałych, kojących myśli i nerwy stawach:

W sierpniu letnie słońce rozpieszcza nas jeszcze przyjemnym ciepłem i intensywnymi kolorami lata. Zieleń jest jeszcze bardzo soczysta i pełna życia. W tym roku sierpniowa roślinność jest wyjątkowo bujna, soczyście zielona dzięki dość obfitym opadom.

Znajdziemy jednak dla wytchnienia miejsce przyjemnie zacienione, które pozwolą na chwilę wytchnienia (na przykład w starym parku):

Niezawodnie, bardzo obficie zakwitły hortensje bukietowe:

W lipcu wszystkie miały jeszcze białe kwiatostany:

za to teraz , w sierpniu zaczynają się już mienić różnymi kolorami: od czystej bieli, odcienie kremu i limonki, po różne intensywności różu i delikatnej czerwieni.

Zapraszam Was na wspaniały spacer aleją, której oba brzegi są obsadzone właśnie różnymi odmianami hortensji bukietowej- widok zapiera dech w piersiach.

Od kilku lat wzrasta popularność tych hortensji. Hodowcy wprowadzają na rynek coraz to nowsze, ciekawe odmiany. Jak dla mnie królową pozostaje odmiana Vanilla Fraise (zwana często potocznie przez moich klientów hortensją truskawkową).

Niestety w tym roku, przez silne wiosenne przymrozki zawiodły trochę hortensje ogrodowe. W innych latach mogliśmy podziwiać tysiące ich kwiatów, w tym roku witają nas trochę skromniej.

Jednakże spacerując cierpliwie po ogrodzie znajdziemy wiele odmian, które mimo niesprzyjających warunków pogodowych wydały kwiaty i cieszą nas swoimi kolorami tęczy. Arboretum Wojsławice może się pochwalić bardzo bogatą kolekcją tych hortensji- zapraszam więc do podziwiania.

Spotkamy tu również okazy różnych odmian hortensji omszonej, mało jeszcze u nas znanej i rozpowszechnionej, a naprawdę przepięknej.

W sierpniu królują również byliny. Początkiem miesiąca, na tych, którzy nie zdążyli na lipcowy pokaz liliowców czekają jeszcze ( w mniejszej ilości, jednakże nadal piękne) łany kwitnących liliowców.

Bardzo pięknie prezentują się rabaty tematyczne, na których królują byliny.

Moją ulubioną, sierpniową rabatą jest Rabata Pomarańczowa zaprojektowana i wykonana przez Szkółkę Roślin Ozdobnych Grochowscy z Radkowa.

Pięknie kwitną tu pełne jeżówki Hot Lava, liliowce, żółte pięciorniki i wiele, wiele innych krzewó w i bylin. Rośliny są dobrane z gustem i sensem i pięknie wpisują się w pomarańczową kolorystykę, która jest motywem przewodnim tejże rabaty. Zachęcam do skorzystania z wystawionych obok leżaków i skorzystania z chwili relaksu w tak uroczym otoczeniu.

Jeżówki są zresztą obecne nie tylko na tej rabacie. W wielu zakątkach ogrodu znajdziemy obfitość odmian i kolorów tych modnych ostatnio bylin.

Podczas mojego spaceru w Arboretum byłam świadkiem bardzo zabawnej rozmowy. Dwie Panie koleżanki weszły w aleję z jeżówkami:

Siedziałam sobie na ławeczce na początku tej alejki i robiłam notatki z wycieczki. Jedna z Pań na wstępie powiedziała „ Wiesz, ja to jeżówek nie lubię, nie zachwycają mnie jakoś” Ponieważ alejka ta jest ślepą uliczką to po kilkunastu minutach wracając, panie znowu przechodziły obok mnie i ta sama powiedziała z zachwytem „ Jeżówki są jednak przepiękne, muszę dla nich znaleźć jakąś rabatkę w moim ogrodzie- będzie cudownie”. Takie jest właśnie Arboretum – zachwyci nas nawet wtedy kiedy się tego nie spodziewamy.

Mój zachwyt wzbudziły również dywany z czosnków. Nasadzone w olbrzymiej ilości przyciągają z daleka turystów, gdyż z oddali trudno nawet określić cóż to tak pięknie kwitnie.

Z daleka przyciąga również uwagę perovskia, która wygląda jak niebieska chmurka.

Bylina ta jest jeszcze rzadko spotykana w naszych ogrodach stąd też budzi duże zainteresowanie. Mało mamy w przyrodzie roślin o tak czysto niebieskim kolorze, dlatego gorąco wam ją polecam do urozmaicenia waszych rabat. Bardzo dobrze rośnie również w donicach , może więc też być ozdobą waszych balkonów, tarasów czy też parapetów.

Wielką przyjemność na sierpniowej wycieczce sprawił mi spacer aleją jarzębinową.

Wszyscy znamy i kochamy naszą czerwoną jarzębinę , ale tutaj możemy podziwiać różnorodność kolorystyczną owoców, mamy tu jarzębiny o owocach: żółtych, pomarańczowych, czerwonych, białych, różowych, granatowych. Wielu zwiedzających wyrażało swoje zdziwienie, gdyż znali jak dotąd tylko jarzębinę czerwoną.

W sierpniu zachwycają również rośliny iglaste. Ponieważ kwitnie już trochę mniej roślin liściastych to stają się one jakoś tak bardziej zauważalne (moim subiektywnym zdaniem). A zachwycają formą, pokrojem, kolorem igieł, szyszkami. W arboretum spotkamy okazy, które bardzo trudno spotkać w innych ogrodach, prawdziwe perełki- unikaty.

Uwagę przyciągają zarówno duże, majestatyczne drzewa:

jak i miniaturowe krzewy

Od wiosny , nieprzerwanie ogród zdobią liczne odmiany berberysów. Są to jedne z moich ulubionych roślin. Mają tak rozmaite kolory i pokroje, że z powodzeniem można by założyć ogród z samych berberysów. Dzięki temu , że ich głównym walorem jest kolor liści to zdobią nasz ogród przez cały sezon od wczesnej wiosny do późnej jesieni (kiedy to większość odmian gubi liście).

Nasi Polscy hodowcy wprowadzili w ostatnich latach na rynek wiele nowych, bardzo atrakcyjnych odmian. Pięknym miniaturowym berberysem, wyhodowanym przez Państwa Szewczyk jest moja ulubiona odmiana Ruby Star, którą również możemy podziwiać w Arboretum (na Ogrodzie Milenijnym):

Kolory w sierpniowym, wojsławickim ogrodzie wprowadzają również liczne odmiany ketmii syryjskiej (hibiskus).

Te piękne krzewy, wplecione w piękne aranżacje zakwitają morzem kwiatów i budzą zachwyt i ciekawość odwiedzających.

Wielką frajdę – nie tylko dzieciom sprawiają spotkane w ogrodzie zwierzęta: zające, wiewiórki, liczne, piękne, kolorowe, śpiewające ptaki, można spotkać również taką rodzinkę:

Przyjeżdżajcie więc do Arboretum, skorzystajcie z tych rajskich ogrodów. Człowiek wewnętrznie ma potrzebę piękna i tutaj tą cząstkę siebie zadowolimy, a nawet zachwycimy. Świat tutaj wydaje się taki spokojny, piękny, zdystansowany od czasami trudnej rzeczywistości.
Znajdziecie tu miejsce do wypoczynku takie jakie odpowiada waszemu nastrojowi lub osobowości.
Spokojne w zaciszy zieleni:

Romantyczne :

Kolorowe, napawające optymizmem

Pachnące w dodatkowo w towarzystwie motyli:

z niepowtarzalnymi widokami:

sielskie:

i wiele, wiele innych…

Nie zapomnijcie odwiedzić magicznej części ogrodu z Horoskopem Botanicznym (szczegóły we wpisie Horoskop Botaniczny) .

Brak komentarzy

Skomentuj